opis ras

Koty bengalskie należą do grupy kotów azjatyckich. Są jedną z najmłodszych ras. Krzyżowanie dzikich kotów bengalskich (Prionailurus bengalensis) z kotami domowymi rozpoczęła jeszcze w latach sześćdziesiątych amerykańska biolog Jean Mill, jednak pierwsze godne uwagi rezultaty osiągnięto dopiero na początku lat 80. Poprzez wielokrotne krzyżowanie uzyskano kocięta o pięknym wzorze futra dzikich przodków, pięknej sylwetce, idealnej harmonii ruchów i – co bardzo ważne -  niezwykle łagodnym charakterze.

Koty bengalskie ze względu na swój charakter zajmują wyjątkowe, niespotykane w przypadku kotów innych ras, miejsce w rodzinie. Są zaangażowane w życie rodziny i bardzo dobrze adaptują się do życia z innymi zwierzętami. W toku prac nad doskonaleniem rasy uzyskano również bardzo wysoką odporność na szereg kocich chorób.

Koty rosyjskie niebieskie to rasa naturalna. Pochodzą z okolic Archangielska. Niewielkich poprawek proporcji ciała dokonano w Anglii, dokąd trafiły pierwsze koty przywiezione przez marynarzy. Mają niezwykłe pluszowe futro i – jako jedyne – ze srebrnym nalotem.